سر مزار

که در سال های اخیر(100سال اخیر) مرده ای در آن دفن نشده است . بنابراین دارای قدمت چند صد ساله خواهد بود . در کنار این قبرستان که بر فراز تپه واقع شده است و در دامنه تپه باریکه ای سنگ چین وجود دارد . در زیر دست قبرستان باغ های انگوری دیم کاشته شده است . نقل است روزی یکی از اهالی روستا در باغ انگوری در فصل باغ کولی(پایان زمستان) مشغول باغ کولی بوده است . شخصی که کلاه یا شال سبزی بر سر داشته است به وی مراجعه و تقاضای انگور می کند . صاحب باغ در جواب با خنده می گوید که در زمستان و انگور؟

سید با اشاره به تاک تقاضای خود را تکرار می کند . صاحب باغ با نگاه به تاک انگور متوجه می شود که خوشه انگور شادابی زیر تاک بدون برگ قرار دارد . در این هنگام صاحب باغ متوجه می شود که این سید باید انسان وارسته و بزرگواری باشد . سید بلافاصله در دامنه تپه و درمحل فوق الذکر ناپدید می شود . مردم همان زمان محلی را که وی مخفی شده است را سنگ چین نموده اند .بر همین اساس مردم روستا این مکان را مقدس دانسته و گاهی با مراجعه به این مکان و پاشیدن دانه بارای پرندگان بر روی سنگ ها طلب حاجت از خداوند بزرگ به واسطه این سید می نمایند .

چندین سال است که تعدادی از بانوان روستا با دادن آش در این مکان روضه برگزار می کنند .

دسته سینه زنی تکیه روستا هر ساله در تاسوعای حسینی بر این مکان حاضر شده و عزاداری برقرار است .

اخیرا آقای حاج غلامرضا جانکی اتاقی بزرگ در این مکان جهت برگزاری مراسم روضه خوانی بانوان ساخته است .

/ 2 نظر / 20 بازدید
زار

کاشکی از این مکان هایی که گفتی عکسی میگذاشتی مثلا برای معرفی هر مکان در هر پست وبلاگت یک یا چندین عکس همراه نوشته می کردی موفق باشی

سمانه

خیلی جالب بود مطالب